Przeskocz do treści

Usługi alpinistyczne niebezpiecznym zawodem

Alpinizm przemysłowy, czyli rodzaj prac na wysokości, który wykorzystuje techniki wspinaczkowe i jaskiniowe, narodził się w Stanach Zjednoczonych. Zapotrzebowanie na usługi alpinistyczne pojawiło się właśnie tam, ponieważ USA się tym miejscem na świecie, gdzie najwcześniej zaczęły powstawać drapacze chmur.

W przypadku budowy tak wysokich budynków nie wszędzie dotrze maszyna, jak również mniej wykwalifikowany pracownik. Z czasem alpinizm przemysłowy znalazł również inne zastosowania.

Usługi alpinistyczne - podstawowe zadania?

Podstawowe i chyba najpowszechniej kojarzone usługi alpinistyczne to mycie okien czy elewacji oraz odśnieżanie dachów. Usługi te są bardzo popularne w szczególności w większych miastach typu Poznań. W skład zadań alpinistów przemysłowych wchodzi też wieszanie reklam, różne prace dekarskie (uszczelnianie, malowanie, impregnowanie dachów), montaż i demontaż anten, masztów, oświetlenia.

Usługi alpinistyczne obejmują również konserwację tych elementów. Alpiniści mogą zakładać zabezpieczenia przed ptakami czy dokonywać przeglądów i malowania naftowych platform wiertniczych. A także zajmować się transportem pionowym.

Kto w mieście Poznań świadczy usługi alpinistyczne?

Aby świadczyć usługi alpinistyczne należy mieć ukończone 18 lat i być zdrowym. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są choroby, np. cukrzyca czy epilepsja, problemy z sercem czy ciśnieniem, zaburzenia psychiczne oraz choroba alkoholowa.

Absolutnie też nie można cierpieć na lęk wysokości. Większość firmy oferujących usługi alpinistyczne Poznań (na przykład ta) wymaga od swoich pracowników odpowiednich szkoleń, przykładowo szkolenia IRATA. Mile widziane są też szkolenia z dostępu budowlanego, pracy na turbinach czy w zbiornikach, a także znajomość pierwszej pomocy czy technik ratownictwa wysokościowego.

Bezpieczeństwo ponad wszystko.

Usługi alpinistyczne nierozerwalnie łączą się z pracą na wysokościach. A praca taka może być niebezpieczna. Aby bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki pracownicy powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje, najlepiej potwierdzone certyfikatami.

Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie terenu prac, minimum to taśmy, ale mogą być potrzebne także ekrany. Takie prace na wysokościach powinny być wykonywane na sprzęcie najwyższej jakości. I ostatnie, ale zdecydowanie nie najmniej ważne to zdrowy rozsądek i niepopadanie w rutynę.