Przeskocz do treści

Czym są stanowiska montażowe

Na świecie istnieje wiele firm produkcyjnych. Jedne zajmują się produkcją zapałek, inne samochodów, a najbardziej rozwinięte pracują nad nowymi technologiami. Poszczególne procesy od planowania do produktu finalnego są dobrze przemyślane, aby uniknąć chaosu. Ważnym elementem każdego procesu jest linia produkcyjna.

Czym są stanowiska montażowe

Linia produkcyjna to zespół ugrupowanych według kolejności operacji technologicznych stanowisk pracy. Stanowiska montażowe mają określony zakres czynności do wykonania. Na każdy z etapów przeznaczony jest określony czas. Odpowiednie zaplanowanie pozwala na określenie mocy produkcyjnych i przerobowych. Przedsiębiorca posiadając dane o wydajności może określić jaką liczbę kontrahentów jest w stanie obsłużyć.

Praca podzielona na etapy ma wiele zalet. Stanowiska montażowe wyposażone są w różnego rodzaju systemy zabezpieczające pracowników lub sam komponent. W sytuacji, gdy podczas oględzin produktu finalnego specjalista od kontroli znajdzie usterkę, to można ustalić na jakim etapie produkcji ona powstała. Nie zawsze jest to proste, ale znając cykl produkcyjny jest to możliwe. To z kolei przynosi oszczędność czasu i ogranicza potencjalne straty.

Automatyzacja stanowisk montażowych

Wraz z rozwojem technologii linie produkcyjne podobnie jak pojedyncze stanowiska montażowe ulegają przemianom. Obecnie rozróżniamy trzy rodzaje linii: - ręczne, - półautomatyczne, - automatyczne. Ręczne stanowiska, to w większości praca człowieka, który zajmuje się składaniem lub tworzeniem poszczególnych elementów.

Przy użyciu narzędzi tworzy się poszczególne komponenty, które następnie trafiają na kolejne stanowisko, gdzie zajmuje się nimi kolejna osoba. Montażowe stanowiska półautomatyczne to połączenie pracy robotów, maszyn i urządzeń oraz ludzi. Maszyna wytwarza konkretny komponent, a rolą pracownika jest połączenie dwóch lub więcej elementów.

Praca ludzi i robotów

W kolejnym etapie maszyna potrafi takie części łączyć z innymi. Praca ludzi i robotów może odbywać się naprzemiennie. Automatyczne stanowiska montażowe to specjalistyczne miejsca, gdzie pracuje tylko robot lub maszyna. Rozwiązania tego typu mają zastosowania w coraz większej ilości branż.

Od produkcji podzespołów do produkcji samochodów roboty wykonują pracę w całości lub w poszczególnych elementach. Efektem tego jest uzyskanie produktu końcowego, który podlega kontroli i weryfikacji wybiórczo na tzw. próbie. Ma to na celu wyeliminowanie potencjalnych błędów i usterek, które mogą być kosztowne dla producenta.