Przeskocz do treści

Kolumbarium ściana coraz częściej widoczne na cmentarzach

Kremacja zwłok nadal budzi w Polsce emocje. Społeczeństwo przez wieki przyzwyczajone do chowania bliskich w grobach odczuwa dyskomfort patrząc, na co rusz powstające na cmentarzach budowle przypominające mury, w których umieszczane są prochy zmarłych. To, co jest bardzo popularną formą pochówku w Europie Zachodniej w Polsce nadal budzi kontrowersje.

Mimo to zyskuje coraz większą popularność chociażby ze względów ekonomicznych, czy ekologicznych. Kremacja ciała i pochówek w urnie to mniejsze koszty związane z pogrzebem, większa ochrona przed zarazkami. Pozwala również na zaoszczędzenie terenu.

Czy kolumbarium ściana oddaje klimat nekropolii?

W istocie samego kolumbarium ściana zlokalizowana na cmentarzu jest dobrym rozwiązaniem dla braku miejsc pochówku. Najczęściej jest to betonowy mur z niszami, w których umieszcza się urny. Po zakończeniu obrzędów pogrzebowych zamurowuje się je kamienną tabliczką z informacją o zmarłym. To rozwiązanie wygodne, mniej czasochłonne i tańsze. W rezultacie, kiedy tworzy się kolumbarium wykonanie kilkudziesięciu estetycznych nisz jest ułatwieniem dla wielu pogrzebów.

Przepisy dotyczące wyglądu, miejsca na urnę, czyli pojedynczego grobu są jasne i ujednolicone. 70 cm głębokość, 50 cm długość i tyle samo szerokość. Pozostaje dowolność architektoniczna. Murowane groby na wiele urn lub rodzinne kamienne konstrukcje dają oczywistą korzyść w zagospodarowaniu miejsca przy jednoczesnym zachowaniu klimatu nekropolii. W kolumbarium ściana w systemie ergonomicznym połączonym z zachowaniem estetyki i klimatu właściwym tej budowli jest sprawą priorytetową.

Kolumbaria coraz bardziej popularne

Co raz częściej powstają firmy łączące tradycję obrzędu pożegnania z bliskimi z nowoczesnymi metodami spopielania ciał. Zaplanowanie i projekt na zlecenie Samorządów, które decydują się na takie zagospodarowanie cmentarza stwarza wiele możliwości oddania w sposób subtelny stylu, formy i historii danego regionu.

Kamieniarze i rzeźbiarze, rzemieślnicy i artyści oferują na potrzeby kolumbarium wykonanie z trwałych materiałów ozdób na granitowych tablicach pamiątkowych.
To wyjątkowe miejsce, które wymaga zwrócenia uwagi na szereg uwarunkowań terenu, położenia, elementów krajobrazu. Z indywidualnym podejściem do projektu można stworzyć pomnik ku czci bliskich, którzy odeszli i zapewnić odwiedzającym komfort i bezpieczeństwo.