Przeskocz do treści

Piece kaflowe czyli styl z dawnych lat

Wchodząc do większości mieszkań w starych kamienicach nie sposób nie zauważyć ogromnych pieców kaflowych, które niegdyś całkiem sprawnie ogrzewały mieszkania. Choć dzisiaj większość mieszkańców preferuje ogrzewanie miejskie, to jednak wciąż można znaleźć mieszkania, w których piece kaflowe stoją.

Dla takich ludzi spełniają one zazwyczaj nie tylko funkcję ogrzewniczą, ale przede wszystkim dodają stylu i charakteru mieszkania. Przywołują one także wspomnienia z dzieciństwa.

Jak urządzić mieszkanie mając na wyposażeniu piecyk kaflowy?

Propozycji jest wiele, w zależności od tego, czy chcemy urządzić mieszkanie w stylu retro, czy też może pozostać w klimatach obecnego wieku. Jednym z najprostszych sposobów na odnowę starego piecyka kaflowego, jest przemalowanie go na dowolny kolor, który będzie pasował do naszego wymarzonego wnętrza.

Obecnie w trendach są wszystkiego odcienie bieli, szarości oraz beżu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco bardziej poszaleć z kolorami. Nie jest to oczywiście taka prosta sprawa, jednak przy użyciu odpowiednich farb (np. emalii żaroodpornej) jak najbardziej jest to możliwe.

Wykorzystanie pieca kaflowego

Innym pomysłem na wykorzystanie pieca kaflowego do stworzenia przytulnego wnętrza bez tak dużej ingerencji w jego strukturę jest wkomponowanie go, w istniejące już wnętrze.

Nie trzeba być wybitnym specjalistą od stylizacji wnętrz, aby z odrobiną wyobraźni dokupić takie dodatki do mieszkania, które sprawią, że piec kaflowy będzie świetnie wyglądał. Przykładem takich przedmiotów są między innymi ciekawe rośliny (żywe lub sztuczne - według uznania), meble vintage czy też nietuzinkowe ramki na zdjęcia, w których można powiesić fotografie z najlepszych momentów w naszym życiu.

Pomysł na piec kaflowy

Podsumowując, pomysłów, w których wykorzystuje się piecyki kaflowe w naszym mieszkaniu jest mnóstwo. Co więcej, zazwyczaj są to działania adaptacyjne, które nie wymagają od nas zaangażowania dużego budżetu pieniężnego. Tak więc jedyne, co nas ogranicza przed stworzeniem pięknego wnętrza, jest tylko nasza wyobraźnia.

Zobacz przykładowe piecyki i piece kaflowe (https://kominki.ratur.com.pl/339-piecyki-kaflowe-)