Przeskocz do treści

Praca dla kierowców w Niemczech – wady i zalety

Prosto z kabiny… czyli jak wygląda praca zawodowego kierowcy w Niemczech.

Co trzeba wiedzieć o pracy kierowcy w Niemczech? Jak zacząć przygodę jako tzw. LKW-Fahrer? O tym i nie tylko przeczytacie Państwo w poniższym artykule.

Zanim odpalimy silnik

Niemiecki rynek pracy wciąż jest otwarty na polskich kierowców https://www.cefahrer.pl/praca-dla-kierowcy-niemcy-oferty. Pracę znajdziemy praktycznie w każdym landzie na dobrych warunkach finansowych i w nowoczesnej infrastrukturze. Oprócz kategorii C warto posiadać kategorię E, czy uprawnienia ARD, które zwiększają atrakcyjność potencjalnego pracownika na giełdzie pracy.

Dlaczego tak

Kwestie finansowe to powód numer jeden, dla którego tak wielu polskich kierowców wybiera pracę dla niemieckich firm. Zarobki na start to ok. 8000 zł, a przy posiadaniu uprawnień do przewozu towarów niebezpiecznych ( uprawnienia ARD) stawki wahają się w przedziale 8.000-10.000 zł. Korzyść numer dwa i trzy to przestrzeganie czasu pracy w niemieckich przedsiębiorstwach, oraz nowocześniejszy sprzęt, na którym przyjdzie nam pracować, a dokładniej mówiąc, którym przyjdzie nam jeździć.

A dlaczego nie

Rozłąka z bliskimi, monotonia jazdy, czy spanie w kabinie na parkingach stacji benzynowych przemawiają na niekorzyść zawodu kierowcy. Kolejne utrudnienie to języki obce. Nie każdy je zna, a coraz rzadziej  kierowcy chcą się ich uczyć. Pracodawcy wymagają oczywiście podstawowej, bądź komunikatywnej znajomości języka niemieckiego, choć są i tacy, którzy zadowolą się językiem angielskim.

LKW-Fahrer

Kiedy już zdecydujemy się na pracę kierowcy w Niemczech rozsądnie jest skorzystać z agencji pracy, która pomoże nam znaleźć zatrudnienie na dogodnych warunkach. Współpraca z agencją daje bezpieczeństwo i pewność. Wraz z rozwojem naszej kariery możemy zmienić pracodawcę, kiedy już lepiej poznamy branżę transportową.

Bezsprzecznie praca kierowcy w Niemczech otwiera przed pracownikiem wiele możliwości, które w zwykłej, pracowniczej codzienności są dla niego niedostępne (i nie chodzi tu tylko o pieniądze). Pamiętajmy jednak o drugiej stronie medalu, a tak naprawdę odpowiedzmy sobie na pytanie – czy lubimy jeździć autem. To wiele ułatwi kiedy zdecydujemy się na wybór pracy jako kierowca w Niemczech.