Przeskocz do treści

Marmur Calacatta – cechy charakterystyczne

Kamienne wykończenia wnętrz pozostają popularne mimo upływu czasu. Moda na inne aranżacje przemija, marmur pozostaje jednak klasyką, która sprawdzi się zawsze. Obecnie jednym z popularniejszych rodzajów marmuru jest marmur Calacatta. Oryginalny marmur tego typu jest bardzo drogi, z tego powodu klienci często decydują się na rozwiązania podobne do tego właśnie.

Czym jest marmur Calacatta?

To biały marmur, nazywany często również marmurem karraryjskim. Jest on wydobywany tylko w jednym miejscu na świecie, stąd właśnie jego, wspomniana wcześniej bardzo wysoka cena. Ten typ marmuru kojarzy się z prawdziwym luksusem.

Jest bardzo drogi, ale wzór oparty na jego deseniu znaleźć można w wielu domach. Wynika to z faktu, że jest bardzo chętnie przenoszony przez projektantów chociażby na płytki. Dzięki temu nawet zwykły człowiek może cieszyć się namiastką i powiewem luksusu.

Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Ma bardzo wyrazisty wzór. Jest on unikatowy na skalę światową. Łączy w sobie białe tło i grafitowy deseń, co stanowi przyjemną, urzekającą oko kompozycję. Dzięki temu wzorowi znakomicie nadaje się właściwie do każdego pomieszczenia - a przede wszystkim do kuchni oraz do łazienki.

Połączenie szarości z bielą jest obecnie bardzo modne, co dodatkowo sprawia, że tego typu wzór znajduje wielu amatorów. Nawet jeśli jednak trendy przeminą to połączenie bieli z szarością jest ponadczasowe, można więc uznać, że ten kamień naturalny nigdy nie wyjdzie z mody.

Kamień Calacatta czy Carrara?

Marmur Calacatta jest często mylony z innym marmurem, również wydobywanym we włoskiej Carrarze i określanym właśnie jako marmur Carrara. Różnice miedzy tymi marmurami są spore, a pierwszym i podstawowym jest cena.

Różnice są jednak także wizualne. Marmur Calacatta ma dużo bardziej wyraźne unerwienie na białym tle. Użylenie może być cieplejsze, bardzie złote. W przypadku Carrary unerwienie jest delikatniejsze, bardziej pierzaste, co daje raczej chłodny odcień.